Wystawa “Drohobycz / Дрогобич / דראָהאָביטש”

Wystawa “Drohobycz / Дрогобич / דראָהאָביטש” w Sali Sztukimistrza Hades Szeroka.

Fotografie Roberta Chudzyńskiego, Lucjana Demidowskiego, Grzegorz Józefczuka, Maksa Skrzeczkowskiego i Michała Woźniaka oraz plakaty Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu.

Tytuł kameralnej wystawy w Sali Sztukmistrza w Hades Szeroka, “Drohobycz / Дрогобич / דראָהאָביטש”, nawiązuje do wielokulturowego, historycznego dziedzictwa Drohobycza, miasta Brunona Schulza, Iwana Franki, Kazimierza Wierzyńskiego, Maurycego Liliena, Maurycego Gottlieba… Dziedzictwo to wystawione zostaje na trudną próbę czasu przetrwania, zastyga w architekturze, ukrywa się i zanika w klatkach schodowych – z pozoru nic nie manifestując, prosząc o odnalezienie i rozszyfrowanie, o wsparcie. Wszystko to ożywa, kiedy zacznie czytać się opowiadania Brunona Schulza… Fotografie, również z pozoru niczym, poza grą świateł i zagadkowych detali, nie wyróżniające się, okazują się wówczas maskami ukrytej realności, żywej, chociaż dzisiaj już nie realnej…

Większość fotografii powstała latem 2009 roku, kiedy fotograficy pojechali do Drohobycza w ramach projektu “Bruno4ever: Europrowincja. Lublin – Drohobycz, Czechowicz – Schulz”.

Lucjan DEMIDOWSKI, eksperymentator konceptualista, klasyk fotografii lubelskiej, który pierwszą wystawę indywidualną miał pod koniec lat 60., obecnie fotografuje tylko i wyłącznie czarno-biało, aparatami dużego formatu.

Michał WOŹNIAK – młody fotografik wyrosły z Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego, autor fotograficznych “esejów”.

Max SKRZECZKOWSKI – fotografik związany z Kazimierzem Dolnym, absolwent tamtejszego Kolegium Sztuk Pięknych UMCS, wykładowca, podróżnik, koordynator projektu Akademia Odkryć Fotograficznych.

Robert CHUDZYŃSKI to fotografik z Płońska, autor m.in. fotografii inspirowanych prozą i grafikami Brunona Schulza, przedstawionych podczas III Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu w 2008 r.

Grzegorz JÓZEFCZUK, prezes Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza, zajmuje się fotografią od lat, aczkolwiek z różnym powodzeniem i z różnych motywów, nieustająco dokumentując przemiany przestrzeni kulturowo-publicznej Drohobycza.
***
Prace pochodzą ze zbiorów lubelskiego Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza i Muzeum Pokoju Brunona Schulza w Drohobyczu.